Przedszkole

  Drodzy Rodzice.       

     Wraz z rozpoczęciem Nowego Roku wielu rodziców staje przed decyzją o podjęciu edukacji przedszkolnej przez swoje pociechy, a co za tym idzie zadaje sobie wiele pytań dotyczących rekrutacji do placówek przedszkolnych.

Jeżeli Twoje dziecko w bieżącym roku kalendarzowym ukończy trzeci rok życia, masz prawo wziąć udział w naborze do interesujących Cię przedszkoli. Jeżeli zaś Twoje dziecko ukończy 6 rok życia, to już Twój obowiązek. W większości gmin proces naboru do placówek przedszkolnych rozpoczyna się w na przełomie lutego i marca.

tradycyjnym procesie naboru wniosek należy złożyć w interesującym Cię przedszkolu. Tam też zapewne otrzymasz jego wzór. Formularz wniosku zawiera  pytania, na które odpowiedzi będą miały wpływ na pierwszeństwo przyjęcia Twojego dziecka do wybranej placówki – to tak zwane kryteria ustawowe. Należą do nich, zgodnie z art. 131 ust.2 prawa oświatowego: wielodzietność rodziny kandydata; niepełnosprawność kandydata; niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata; niepełnosprawność obojga rodziców kandydata; niepełnosprawność rodzeństwa kandydata; samotne wychowywanie kandydata w rodzinie; objęcie kandydata pieczą zastępczą. Wszystkie te kryteria przedstawiają tą samą wartość. Dodatkowo każdy samorząd może w drodze uchwały ustalić maksymalnie sześć dodatkowych kryteriów i ustalić ich wartość punktową. Będą miały one znaczenie w kolejnym etapie. Po wypełnieniu formularza, należy go zanieść wyłącznie do przedszkola pierwszego wyboru wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie kryteriów ustawowych (np. oświadczenia lub orzeczenie). Po weryfikacji wszystkich wniosków zostanie opublikowana lista kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do danego przedszkola. Kolejny krok należy do Ciebie. Będziesz musiał dokonać potwierdzenia woli uczęszczania Twojego dziecka do przedszkola, do którego się dostało. Często, rodzice pytają jaki ma sens potwierdzanie czegoś o co wnioskowali. Jest jednak wiele względów praktycznych. Pamiętajmy o tym, że we wniosku wybieramy trzy przedszkola. Zdarza się tak, że dziecko dostaje się do przedszkola trzeciego wyboru, a jest w wieku, który nie zobowiązuje go do odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. W takiej sytuacji, rodzice często podejmują decyzję, że wyślą jednak dziecko do przedszkola niepublicznego, które znajduje się bliżej ich miejsca zamieszkania albo poproszą o pomoc np. członka rodziny. Dlatego, warto uważnie zapoznać się z zasadami obowiązującymi w swojej gminie. Pamiętaj, że wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola powinien podpisać każdy z rodziców, jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu. Wyjątkiem są sytuacje pozbawienia władzy rodzicielskiej lub ograniczenie jej do danego zakresu spraw.

Co jeśli moje dziecko nie dostało się do przedszkola w pierwszym etapie rekrutacji?

Należy pamiętać, że w większości przypadków prowadzone jest postępowania uzupełniające. Zasadniczo, odbywa się ono, gdy po zakończeniu pierwszego etapu pozostały jeszcze wolne miejsca w danym przedszkolu. I tym sposobem, czyli w wyniku postępowania uzupełniającego Twojemu dziecku zostanie wskazane miejsce w przedszkolu. Należy bowiem pamiętać, że gmina ma obowiązek zapewnienia miejsca w przedszkolu każdemu dziecku, które wzięło udział w rekrutacji i w bieżącym roku kalendarzowym ukończy trzeci rok życia.

Co jeśli nie jestem mieszkańcem danej gminy ale chciałbym aby moje dziecko uczęszczało do placówki przedszkolnej na jej terenie?

Zgodnie z art., 131 ust. 7 jest taka możliwość, jednak dopiero po zakończeniu procesu rekrutacji na terenie gminy i oczywiście jeżeli tylko pozostały wolne miejsca.

Serdecznie zapraszamy .